W przygranicznym ogrodzie zoologicznym Görlitz-Zgorzelec, na świat przyszła młoda owca pomorska. To zwierzę hodowlane jednak gatunek zagrożony jest wyginięciem.

Młodziutka owca pomorska "Lotte" przyszła na świat w Naszym Zoo
Uczennica Antonia Kolar z owieczką Lotte – fot. C. Hammer, zoo-goerlitz.de

Nowy rok miał już dwa tygodnie, kiedy mama owca wydała na świat pierwsze potomstwo w 2021. Na imię jej Lotte i typowo dla tej rasy jej miękka, przypominająca karakuły sierść jest kompletnie czarna. Wraz z dorastaniem sierść Lotte zmieni kolor na szary, czarne zostaną tylko kończyny i głowa.

Bezroga owca pomorska to zwierzę pochodzące z przybrzeżnych regionów Morza Bałtyckiego. Rasa ta uważana jest za bardzo skromną i doskonale przystosowaną do surowego klimatu wybrzeża. Marynarze cenili szorstką, dość drapiącą wełnę owcy pomorskiej, ze względu na wysoką zawartość tłuszczu, dzięki czemu doskonale nadaję się na odzież odporną na warunki atmosferyczne.

Zobacz:   Afrykańskie góralki zaroślowe to mali krewni słonia. 3 właśnie zamieszkały w Zoo Görlitz-Zgorzelec

Z powodu lockdownu, goście ogrodu obecnie nie mogą doświadczyć rozwoju Lotte na żywo i w kolorze, jednak cieszy ona przynajmniej oko wszystkich pracowników zoo. Promyk nadziei na horyzoncie w tych trudnych czasach.