Jaka piękna! – takim okrzykiem została przywitana młoda samica pandy czerwonej w dniu przyjazdu przez jedną z pracownic görlitzkiego zoo. Okrzyk był inspiracją do nadania jej imienia. I tak mała piękność została ochrzczona imieniem Zayah. Dość popularne tybetańskie imię dla dziewczynki i w tłumaczeniu znaczy „piękna„.

Młoda samica pandy czerwonej z Holandii wprowadziła się do Naszego Zoo
Zayah – młoda samica pandy czerwonej zgörlitzkiego zoo – fot. materiały prasowe/C. Hammer, zoo-goerlitz.de

Urodzona w czerwcu ubiegłego roku w Alphen Zoo w Holandii Zayah jest następczynią Nimy, która rok temu niespodziewanie zmarła. Jesienią ubiegłego roku ostatnie potomstwo Nimy przeprowadziło się z Görlitz do Luksemburga. Od tego czasu samiec Metok żył samotnie. Pierwszą jego reakcją na widok nowej partnerki było warknięcie, ale to raczej z zaskoczenia. Jako przedstawiciele gatunku żyjącego na wolności w pojedynkę, Zayah i Metok w międzyczasie tolerują się. Większe zainteresowanie pojawi się między nimi w następnym okresie godowym, czyli podczas nadchodzącej zimy.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓
Zobacz:   Zoo w Görlitz zaprasza na festyn

W końcu jest, Zayah! Młoda samica pandy czerwonej z Holandii

Do tej pory w zoo w Görlitz urodziło się i wychowało 20 pand czerwonych. – Mamy nadzieję, że Zayah będzie kontynuować sukces Naszego Zoo w hodowli pand czerwonych. – kurator zwierząt Catrin Hammer.

Eksperci zakładają, że regionach pochodzenia pandy czerwonej, czyli w Azji Środkowej, żyje mniej niż 2500 osobnik tego charyzmatycznego gatunku zwierząt. Niszczenie siedlisk, nielegalne polowania, handel i choroby przenoszone przez zwierzęta domowe, powodują kurczenie się dzikich populacji.

Europejski Program Hodowli Zachowawczej, w który od wielu lat zaangażowane jest görlitzkie zoo, zarządza obecnie 400 osobnikami, tego drapieżnego gatunku zwierząt, żywiącego się głównie bambusem. Aby ratować pandy przed wyginięciem Nasze Zoo współpracuje z siecią Red Panda Network, w środowisku naturalnym pand. Ty także możesz wesprzeć Pandy czerwone, obejmując patronat ochrony przyrody na rzecz tych uroczych zwierząt w potrzebie.

Zobacz:   Zoo w Görlitz zaprasza na festyn

Co o tym sądzisz? Dodaj komentarz