Ochrona zdrowia w pandemii, fundusze europejskiej dla Polski oraz przeciwdziałanie przemocy w rodzinie – to tematy na ostatni Konwent Marszałków w Lubuskiem, który odbędzie się 26 listopada w systemie online. Obrady będzie można śledzić na stronie Urzędu Marszałkowskiego.

Ostatni Konwent Marszałków w Lubuskiem. Będzie o zdrowiu, funduszach unijnych i przemocy w rodzinie
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

III Konwent Marszałków w województwie lubuskim

Marszałkowie województw już po raz trzeci w ciągu tego półrocza spotkają się w gościnnym regionie lubuskim. Tym razem ze względu na stan epidemiczny Konwent Marszałków przyjmie formę obrad online. Jakie tematy podejmą szefowie regionów? O tym opowiadała marszałek Elżbieta Anna Polak na konferencji prasowej, której gościem był dr hab. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, jeden z prelegentów na Konwent Marszałków.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Po pierwsze – zdrowie

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza. Druga fala to bardzo mocne uderzenie. W związku z tym marszałkowie województw będą kontynuować rozmowy o problemach w ochronie zdrowia w dobie pandemii.

Musimy zająć się zdrowiem, nie możemy zamiatać problemów pod dywan, trzeba powiedzieć jak jest. To jest kolejna odsłona pandemii, kolejne działania, jak np. te związane z tworzeniem szpitali tymczasowych. Niestety minister zdrowia nie potwierdził udziału po raz kolejny, ale mam nadzieję, że będzie z nami prezes NFZ pan Filip Nowak, bo niesłychanie ważne są teraz warunki finansowania szpitali tymczasowych. Będą też prezesi naszych szpitali, którzy opowiedzą o tym, jak organizują szpital tymczasowy w Zielonej Górze i koordynujący w Gorzowie – poinformowała marszałek Elżbieta Anna Polak.

📎  Wody Polskie przebudują przeprawę w Kostrzynie nad Odrą. Wykonawca przejmuje plac budowy

O roli fundacji i organizacji pozarządowych w walce z pandemią opowie Jurek Owsiak – Prezes Fundacji WOŚP.

Po drugie – relacje społeczne w pandemii

Z ochroną zdrowia łączy się mocno obszar polityki społecznej. – Wiele obszarów jest wykluczonych, musimy też zmagać się ze zjawiskiem przemocy w rodzinie – wyjaśnia marszałek. Konwent Marszałków gościć będzie także dr Barbarę Remberk – Konsultant Krajowy w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży. – Musimy połączyć siły organizacji pozarządowych, samorządu i rządu, który sobie niestety nie radzi z tym problemem w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Bo problemów związanych z pandemią jest dużo więcej, nie tylko w ochronie zdrowia – dodała E. Polak.

Gościem specjalnym tego bloku tematycznego będzie Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Adam Bodnar.

Wydarzenia, które w Polsce obserwujemy, debaty publiczne, wymagają szczególnego porozumienia na szczeblu samorządowym, ale także szukania dróg rozmowy z władzą centralną – podkreślał A. Bodnar. Jednym z takim tematów jest współpraca z sąsiadami zza Odry w zakresie walki z pandemią. – Powinniśmy korzystać z pomocy, która jest nam oferowana. Więc jeżeli władze niemieckie zaoferowały pomoc, to Polska zamiast bawić się w dyplomatyczne gierki powinna z tej pomocy skorzystać, bo to jest ważne dla obywateli. Cieszę się, że ta współpraca się buduje przygranicznie na szczeblu lokalnym. Ta bliskość przygraniczna powoduje, że nie zastanawiamy się nad wielką polityką, ale jak sobie wzajemnie pomóc, bo ratowanie życia jest teraz najważniejsze – podkreślał.

📎  Premier Mateusz Morawiecki w Zielonej Górze i na pikniku w Swarzynicach

Rzecznik Praw Obywatelskich odniósł się także do dyskusji na temat funduszy unijnych. – Jest ona dla mnie całkowicie niezrozumiała. Jesteśmy z UE, żeby osiągać cywilizacyjną zmianę. Nie możemy zmarnować tych 30 lat najlepszych dla rozwoju Polski. Musimy korzystać z tych możliwości, jakie nam dają fundusze unijne, ponieważ to ma wpływ na rozwój regionów i całego kraju. Każdy samorządowiec dobrze wie, po co mu są te fundusze potrzebne. Więc konwent marszałków odbędzie się w ważnym momencie dla debaty krajowej – zaznaczył Adam Bodnar.

Głównym tematem, jakim zajmie się Rzecznik Praw Obywatelskich podczas obrad konwentu to przemoc w rodzinie, a szczególnie przemoc wobec kobiet. – Tak się składa, że konwent startuje dokładnie tego samego dnia, co kampania społeczna „16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet”. W Polsce to jest temat, do które podchodzimy nadmiernie ideologicznie. Nie zastanawiamy się nad tym, czemu mają służyć te wszystkie instytucje prawne, jakie mamy oraz jak zorganizować państwo, żeby pomagać ofiarom przemocy. U nas niestety ten temat bywa idealizowany, a to nie pomaga w rozwiązywaniu konkretnych problemów – wyjaśnił.

📎  Zbiórka krwi przed Urzędem Marszałkowskim. Krwiobus zaparkuje w Zielonej Górze 21 lipca

Tak więc podczas obrad Konwent Marszałków Adam Bodnar opowie o zmianach w prawie, o tym, czego możemy się spodziewać oraz jak wygląda ta sytuacja w czasie pandemii i związanej z nią izolacji i jaka powinna być rola państwa w tym obszarze.

Po trzecie – europejski budżet

Podczas obrad pojawi się także temat funduszy europejskich. Marszałkowie po raz kolejny rozmawiać będą o nowym unijnym budżecie oraz środkach w ramach programu odbudowy. – Weto, które nas zaskakuje, które nie ma nic wspólnego z głosem samorządów, Polaków. Bardzo potrzebujemy tych środków finansowych. Bardzo nam zależy na tych środkach. Będzie z nami minister funduszy Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz podsekretarz stanu Waldemar Buda. Uzyskamy więc z pierwszej ręki informacje dot. projektów, jakie będą wybrane w ramach programu odbudowy – poinformowała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Konwent Marszałków będzie można śledzić online na stronie internetowej lubuskie.pl oraz w mediach społecznościowych.