Lubuskie konsekwentnie poprawia jakość regionalnego transportu kolejowego m.in. poprzez zakupy nowych pociągów, których mamy już 23 sztuki. Wartość dotychczasowych inwestycji to blisko 228 mln zł. Wszystkie pojazdy udostępniane są spółce POLREGIO, która realizuje połączenia kolejowe w Lubuskiem.

Miliard złotych na połączenia kolejowe w Lubuskiem przyniesie nowe miejsca pracy w Żaganiu i Rzepinie
Miliard złotych na połączenia kolejowe w Lubuskiem przyniesie nowe miejsca pracy w Żaganiu i Rzepinie. Zdjęcie ilustracyjne – fot. materiały prasowe PKP S.A.

Solidną podstawą do dalszych inwestycji w lubuską kolej będzie z pewnością nowa umowa z POLREGIO, która obejmie aż 10-letni okres współpracy w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich. Dokument obejmuje czas do grudnia 2030 r. i opiewa na kwotę ponad 1 mld zł. Uroczyste podpisanie umowy miało miejsce w Gorzowie Wlkp.

Zobacz:   Zmiana organizacji ruchu na ul. Żelaznej w Żaganiu. Jak objechać, do kiedy remont?

Inwestycje kolejowe w Żaganiu i Rzepinie

Podpisanie umowy poprzedziły negocjacje, podczas których uzgodniono, że POLREGIO podejmie się również inwestycji. Inwestycje kolejowe obejmą np. zakup trzech nowych dwutrakcyjnych pojazdów i dziesięciu nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych do 2030 oraz modernizację sześciu elektrycznych zespołów trakcyjnych. Wynegocjowano też inwestycje w zaplecza techniczne m.in. kompleksową odbudowę punktu utrzymania taboru w Żaganiu oraz rozbudowę punktu utrzymania taboru w Rzepinie, co przyniesie nowe miejsca pracy. Zatrudnienie znajdzie 120 osób.

Artur Martyniuk, Dyrektor Generalny POLREGIO, zaznaczył, że spółka wraz z zarządem województwa stara się zapewnić nie tylko komfortowe ale także bezpieczne połączenia kolejowe w Lubuskiem. – Umowa gwarantuje stabilność przejazdów i daje wizje na ich dalszy rozwój. Myślimy o nowych połączeniach, aby mieszkańcy województwa lubuskiego mieli połączenie zarówno wewnątrz województwa, jak i ze Szczecinem, czy Poznaniem – podsumował Martyniuk.