W zachowaniu zdrowia i dobrostanu zwierząt, weterynaria odgrywa niezwykle ważną rolę. Czasem jednak profilaktyka nie wystarczy i pupila musi obejrzeć specjalista, np. ortopeda weterynarz.

Ortopedia weterynaryjna - kilka sygnałów i objawów, skłaniających do wizyty u ortopedy
fot. materiały partnera/envato.com

Odwiedzenie ortopedy weterynaryjnego może być konieczne w przypadku różnych problemów związanych z układem kostno-stawowym u psów i kotów. Jakie sygnały i objawy mogą wskazywać na potrzebę konsultacji z ortopedą weterynaryjnym?

Po pierwsze: widoczne urazy i wypadki

Twój zwierzak spadł z dużej wysokości, potrącił go samochód, a może wdał się w bójkę ze znacznie większym zwierzęciem? W takim wypadku bezwzględnie musisz zabrać swojego czworonożnego przyjaciela do kliniki, w której zobaczy go weterynarz.

W wyżej wymienionych przypadkach urazy ortopedyczne są najczęstsze, jednak może im również towarzyszyć wstrząs mózgu, uszkodzenie kręgosłupa czy organów wewnętrznych. Warto wówczas zabrać zwierzaka do kliniki zajmującej się kompleksowym leczeniem zwierząt, takiej jak https://www.vikravet.pl/ortopedia, w której znajduje się zarówno ortopedia weterynaryjna, jak i chirurgia, interna, a także wszelkie niezbędne sprzęty do badań i prześwietleń.

Jakie objawy mogą niepokoić?

Poza najczęstszą przyczyną problemów ortopedycznych, jaką są wypadki, istnieje również wiele innych schorzeń i przypadków, które mogą sugerować, że Twojego zwierzaka powinni zobaczyć wyspecjalizowani w ortopedii weterynarze. Należą alarmujących sygnałów należą:

  1. Chwiejność lub trudności w chodzeniu – jeśli Twoje zwierzę ma zauważalne trudności z chodzeniem, poruszaniem się lub staniem na kończynach, ma chwiejny krok, wywraca się, ciągnie po ziemi lub podkula jedną nogę, może to wskazywać na problem ortopedyczny. Może to być uraz, przykurcz, złamanie lub zwyrodnienie, które musi zobaczyć i ocenić ortopeda.
  2. Nadmierny ból lub dyskomfort – zwierzęta rzadko okazują ból lub dyskomfort, więc trzeba bacznie obserwować wszelkie zmiany w zachowaniu. Jeśli zwierzak wydaje się odczuwać ból w okolicy łap, ogona lub kręgosłupa (np. po dotknięciu czy aktywności) albo wykazuje oznaki dyskomfortu, takie jak piszczenie, skomlenie czy stęknięcia, warto skonsultować się z ortopedą.
  3. Trudności we wspinaniu się po schodach, wchodzeniu na meble – jeśli Twój zwierzak nie miał wcześniej trudności we wskakiwaniu na kanapę czy parapet lub wchodzeniu po schodach, a teraz za wszelką cenę unika tych aktywności lub sprawiają mu one widoczne problemy, przychodnia weterynaryjna zajmująca się ortopedią powinna być priorytetem.

Kiedy jeszcze warto udać się do zwierzęcego ortopedy?

Warto poszukać gabinetu oferującego usługi weterynaryjne z zakresu ortopedii, kiedy zwierzak zaczyna wchodzić w podeszły wiek. Wiele psów i kotów, podobnie zresztą jak ludzi, do późnej starości cieszy się sprawnością i zdrowymi stawami. Jeśli jednak w parze z wiekiem idzie coraz mniejsza chęć do spacerów i zabaw, zauważalnie mniejsza mobilność stawów, widoczne zmęczenie po przebyciu odległości zwykle niesprawiającej problemów, czy też drżenie łapek, a także ogólny, widoczny spadek aktywności, poleca się konsultację ortopedyczną.

Wiek zwierzęcia może wpływać na sposób interpretacji objawów. Niezależnie od wieku, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy związane z układem kostno-stawowym swojego zwierzęcia, warto skonsultować się z ortopedą weterynaryjnym. Wczesna diagnoza i leczenie mogą pomóc w uniknięciu nasilenia problemów i poprawieniu jakości życia zwierzęcia!

Komentarze