Ogólnopolskie manewry poszukiwawczo-ratownicze Nocny Tropiciel w których wzięli udział żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyły się pod Koźminem Wielkopolskim. Zakrojone na szeroką skale ćwiczenie zostało zorganizowane przez grupę „Szukamy i Ratujemy”.

Manewry Nocny Tropiciel 2021
Materiały prasowe – fot. WOT/12WBOT

W miejscowości Józefów w gminie Koźmin Wielkopolski rozbija się samolot na którego pokładzie znajduje się dwóch pilotów. W momencie wypadku samolot staje w płomieniach. Na pokładzie statku powietrznego znajdowała się grupa 10 skoczków spadochronowych, którzy w momencie awarii silników podjęli decyzje o oddaniu skoków ze spadochronem. Nie wiadomo gdzie wylądowali. Należy ich odnaleźć, sprawdzić w jakiej są kondycji, zabezpieczyć i przewieźć do szpitala rozpoczyna się akcja poszukiwawczo-ratownicza z udziałem Policji, Straży Pożarnej, grupy SiR oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. – na szczęście to tylko scenariusz wykreowany na potrzeby ćwiczeń Nocny Tropiciel.

Manewry Nocny Tropiciel 2021

Akcje poszukiwawczo- ratownicze to jedno z zadań Wojsk Obrony Terytorialnej, do którego żołnierze przygotowują się w czasie różnorakich szkoleń i ćwiczeń, często przy udziale innych służb: Straży Pożarnej, Policji, grupy Szukamy i Ratujemy. Jestem przekonany, że udział w manewrach, doświadczenie zdobyte podczas ćwiczenia zaprocentują w przyszłości w czasie realnych działań mających na celu ochronę zdrowia i życia ludzkiego. – podkreślił ppłk Tomasz Woźniak dowódca 124 batalionu lekkiej piechoty wchodzącego w skład 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Służby mundurowe i członkowie SIR postanowili połączyć siły i przećwiczyć wspólne działania na wypadek takich zdarzeń losowych. Terytorialsi sprawdzili swoje umiejętności zarówno w działaniach ratowniczych jak i poszukiwawczych osób rannych i zaginionych. Była to też okazja do testowania specjalnej aplikacji SiR, która pomaga w prowadzeniu działań. Warunki poszukiwań były trudne, gdyż akcja prowadzona była od wieczora do nocy w gęstym lesie oraz w pobliżu akwenów wodnych. Każda grupa otrzymała swój sektor odpowiedzialności. Ćwiczenia zakończyły się sukcesem. Wszystkim poszkodowanym udzielono pomocy a osoby zaginione zostały odnaleziony przez służby i ratowników.