Przysięga wojskowa nowych żołnierzy, wręczenie Chorągwi Wojska Polskiego i święto 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tak wyglądała sobota wielkopolskich terytorialsów.

Potrójne święto w wielkopolskiej "Dwunastce"
Materiały prasowe – fot. DWOT

Wielkopolska brygada obchodzi swoje święto już czwarty raz. Uroczystość została ustanowiona na pamiątkę przysięgi Wojsk Wielkopolskich 26 stycznia 1919 roku na poznańskim Placu Wolności. Chcąc upamiętnić ten dzień, w 12.WBOT odbywają się przysięgi wojskowe kolejnych rekrutów. Z powodu pandemii COVID-19, podobnie jak w ubiegłym roku, obchody miały skromny charakter. W sobotę, 29 stycznia, ponad 70 żołnierzy wypowiedziało słowa roty przysięgi w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Świadkami uroczystości nie mogli być bliscy żołnierzy składających przysięgę. Rodziny mogły jednak uczestniczyć w uroczystości online.

Zobacz:   6. Narodowy Dzień Tenisa za nami

Tegoroczne święto 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej połączone było z ceremonią wręczenia Chorągwi Wojska Polskiego. Przekazał ją dowódcy 12 WBOT, płk. Zbigniewowi Targońskiemu, dowódca WOT – gen. Wiesław Kukuła. Chwilę później, rekruci wypowiedzieli słowa roty przysięgi.

Nie miejcie dla siebie litości i pamiętajcie, że kropla potu oszczędza litry krwi. Ból przeminie a chwała pozostanie – powiedział podczas przysięgi gen. Wiesław Kukuła, dowódca WOT.

Dziękuję za wasz wysiłek i godną postawę żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej, włożony trud i wysiłek podczas szkolenia podstawowego. Chylę czoła przed wami i waszymi rodzinami – mówił do swoich nowych żołnierzy płk Zbigniew Targoński, dowódca 12 WBOT.

Zobacz:   Niesamowity gest. Oddał szpik aby ratować życie bliźniaka genetycznego

Lubuszanie i Wielkopolanie ukończyli szkolenie podstawowe, które tym razem odbyło się w ramach Ferii z WOT. Za nimi intensywny trening wojskowy, który stanowi wstęp do dalszego kształcenia terytorialsa. Każdy dzień podczas „szesnastki” oznaczał kilkanaście godzin wysiłku psycho-fizycznego. Żołnierze zdobyli podstawową wiedzę m.in. z zakresu taktyki, pierwszej pomocy przedmedycznej, bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią a także topografii. Przepustką do złożenia uroczystej przysięgi był egzamin z pętli taktycznej. Rekruci musieli pokazać, czego nauczyli się podczas szkolenia.

Wielkopolska brygada wzbogaciła się o ponad 70 żołnierzy. Większość przysięgających stanowili uczniowie i żołnierze, którzy postanowili poświęcić ferie na trening wojskowy. Wśród nich znaleźli się także psycholog, trener drugoligowej drużyny siatkówki oraz rekonstruktor historyczny.