Plastik jest aktualnie na ustach wszystkich, i to w dwojakim znaczeniu. W dzisiejszych czasach każdy z nas co tydzień zjada mikroplastik w ilości, która odpowiada wielkości karty kredytowej! Ale w jaki sposób plastik dostaje się do naszej wody, środowiska i naszego ciała? Co jest w nim szkodliwe? Co zagraża naszej wodzie oraz żyjącym w niej zwierzętom i roślinom? A co z niewidzialnymi gigantami w morzu? I co konkretnie możemy z tym zrobić?

Nowa wystawa H2Plastik w görlitzkim zoo
Interaktywna wystawa H2Plastik w Zoo Görlitz. Materiały prasowe – fot. zoo-goerlitz.de, I. Plath

Odpowiedzi na powyższe pytania udziela wystawa znajdująca się w bocianiej willi Naszego Zoo. W oparciu o tegoroczny wakacyjny projekt w formie integracyjnego kursu teatru tańca H2Plastik – powstała wystawa o tej samej nazwie.

Zobacz:   Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu poszukuje wolontariuszy

Nowa wystawa H2Plastik w Zoo Görlitz

Na 13 stanowiskach, z których część jest interaktywna, można się zastanowić ile wody potrzeba do wyprodukowania jednej truskawki lub steku, albo dlaczego śledź nie jest w stanie oddzielić planktonu od mikroplastiku. Przy pomocy stetoskopu i pęsety można zbadać przyczyny śmierci różnych zwierząt morskich (pluszowych) albo przeglądać przepisy na wykonanie domowych kosmetyków bez plastiku.

Godne uwagi jest również zaplecze personalne: Tegoroczna wolontariuszka w zoo, Klara Gocha, była odpowiedzialna za koncepcję i realizację projektu.

Organizacja wystawy była dla mnie zupełnie nowym doświadczeniem, które postawiło przede mną wiele wyzwań – mówi Clara Gocha. – Dzięki wsparciu wspaniałej załogi zoo udało mi się zrealizować ten projekt i jestem szczęśliwa, że mogę podzielić się efektem mojej pracy ze zwiedzającymi.

Wystawa jest bezpłatna w ramach regularnego biletu wstępu do zoo w przygranicznym Görlitz.