W ostatnich latach ogrody zoologiczne znacznie zintensyfikowały swoje wysiłki i zaangażowanie w ochronę gatunków. Taki jest wynik badań Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych (VdZ) wśród członkowskich ogrodów. To znaczy, iż znacznie więcej zwierząt urodzonych i wyklutych w ogrodach zoologicznych należących do stowarzyszenia, mogło zostać wypuszczonych na wolność.

Ogrody zoologiczne zwiększają zaangażowanie w ochronę gatunków
W ostatnich latach ogrody zoologiczne znacznie zintensyfikowały swoje wysiłki i zaangażowanie w ochronę gatunków – fot. materiały prasowe

Jesteśmy dumni z tego, iż jako instytucja zoologiczna wnosimy wkład w międzynarodową ochronę gatunków – mówi dr Sven Hammer, dyrektor Zoo Görlitz-Zgorzelec. Co roku w Zoo Görlitz wypuszczane są na wolność młode bociany białe i żurawie euroazjatyckie. Ich rodzice trafili kiedyś z obrażeniami skrzydeł do kliniki dla chorych i rannych zwierząt, prowadzonej przez goerlitzkie zoo, ponieważ nie udało się przywrócić im całkowitego zdrowia zamieszkały w zoo. Tutaj ranne ptaki znalazły odpowiednich partnerów, z którymi co roku wychowują swoje potomstwo.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓
📎  Korsaki na Dzień Dziecka

W 2018 i 2019 roku łącznie z obiektów należących do VDZ wypuszczono na wolność 3072 zwierząt, należących do ​​46 różnych gatunków. Jeszcze w 2016 roku stowarzyszenie notowało rocznie kilkaset zwierząt wypuszczonych na wolność.

Zoo w Görlitz hoduje również inne zagrożone gatunki zwierząt, jak na przykład zagrożony wyginięciem żółw cuora. Zakłada się, iż na wolności gatunek ten już nie występuje. Tylko dzięki hodowli zachowawczej w ogrodach zoologicznych, gatunek ten ma szanse na przetrwanie.

Dzięki dobrej współpracy ogrodów zoologicznych oraz skoordynowanym programom hodowlanym, możliwe jest zachowanie wysoce zagrożonych gatunków zwierząt pod opieką człowieka. W ramach projektów hodowli zachowawczej w ogrodach zoologicznych budowane są stabilne populacje. Jednocześnie prowadzone są prace mające na celu ochronę osobników, które pozostały na wolności oraz stworzenie warunków umożliwiających wypuszczanie na wolność, potomstwa urodzonego w ogrodach zoologicznych.

📎  Sześciokilogramowe pisklę

Co o tym sądzisz? Dodaj komentarz