Żarscy przedsiębiorcy w ramach Tarczy Antykryzysowej otrzymali już ponad 21 mln zł pomocy i to tylko z pakietu rozwiązań realizowanych przez Powiat Żarski za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy w Żarach.

powiat żarski
fot. Pixabay

Zachęcamy do nadsyłania listów i Waszych publikacji. Regioneo.pl to miejsce w którym możecie podzielić się sprawami, które Was interesują lub bulwersują oraz zwrócić uwagę na problemy, którymi warto się zająć i przedstawić opinii publicznej. Opublikujemy Twój materiał. Prześlij swój news lub artykuł klikają tutaj lub wysyłając list na adres redakcja@regioneo.pl


Firmy w powiecie żarskim dotknięte epidemią COVID-19 mogą korzystać z szeregu rozwiązań pomocowych w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej. Część z nich za pośrednictwem Powiatowych Urzędów Pracy realizują Starostwa. Należą do nich pożyczki dla mikroprzedsiębiorstw, dofinansowania części kosztów działalności oraz wynagrodzeń i składek na ZUS.

Zobacz:   Kryzys demograficzny jako wyzwanie dla polityki spójności. Analiza na Dzień Babci i Dziadka

Zobacz również: Radni Powiatu Żarskiego przeznaczyli swoje diety na zakup maseczek dla szpitali

Około 80% wszystkich wniosków wpływających do Powiatowego Urzędu Pracy w Żarach zostało rozpatrzonych pozytywnie a pomoc finansowa, którą przekazano na konta żarskich przedsiębiorców przekroczyła już 21 milionów złotych, poinformowało żarskie Starostwo.

Na dzień 28.05.2020 r. PUP w Żarach wypłacił mikroprzedsiębiorcom z terenu Powiatu Żarskiego 21 126 173,40 zł – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Powiat Żarski. 

Na tą kwotę składają się:

 • Niskooprocentowane pożyczki dla mikroprzedsiębiorców:
  – wpłynęły 3 704 wnioski
  – rozpatrzono pozytywnie i zawarto 3 191 umów (86,15%) na kwotę 1 595 858,88 zł  
 • Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne:
  – złożono 216 wniosków
  – rozpatrzono i zawarto 171 umów (79,16%) na kwotę 4 029 294,12 zł
 • Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności dla przedsiębiorcy będącego osoba fizyczną niezatrudniającego pracowników:
  – złożono 286 wniosków
  – rozpatrzono pozytywnie i zawarto 223 umowy (77,97%)
Zobacz:   Bezpłatne badania kolonoskopowe dla mieszkańców pięciu powiatów. Kryteria kwalifikacji

Zobacz również: Wciąż czekasz na pieniądze z ZUS? Jeśli zrobiłeś błąd we wniosku o wsparcie, nie dostaniesz wypłaty

W ramach pomocy lokalnym firmom, w kwietniu Zarząd Powiatu przyjął również uchwałę, na podstawie której umorzono również płatności z tytułu dzierżawy nieruchomości, których właścicielem jest Powiat Żarski. Z tej formy pomocy za miesiąc marzec i kwiecień skorzystało 12 firm a łączna kwota umorzonych w ten sposób czynszów wyniosła 210 675,39 złotych.